Pistolety lakiernicze – czym są, jak działają i jakie są ich rodzaje?
Lakierowanie dużych powierzchni wymaga niemałej precyzji. Dlatego podczas lakierowania ważne jest zastosowanie odpowiednich narzędzi, aby osiągnąć pożądany efekt gładkiej i błyszczącej powierzchni. Obróbce lakierniczej najczęściej poddawane są karoserie samochodowe.
Nakładanie warstwy lakieru na blachę pojazdu wymaga użycia specjalnych pistoletów. Ich działanie polega na równomiernym natryskiwaniu farby pod odpowiednim ciśnieniem. Profesjonalne pistolety lakiernicze są niezbędnym narzędziem w każdym warsztacie blacharskim i lakierniczym.
Pistolety natryskowe wykorzystywane są także amatorsko w warunkach domowych jako alternatywa dla tradycyjnych narzędzi malarskich. Jak działają pistolety lakiernicze, jakie są ich rodzaje, budowa i zastosowanie? Wyjaśniamy.
Jak działają pistolety lakiernicze?
Każdy, kto choć raz próbował swoich sił w malowaniu farbami lub lakierami w sprayu, może porównać ten sposób nakładania preparatu do działania pistoletów lakierniczych. Główną zasadą malowania za pomocą urządzenia generującego podciśnienie jest rozpylenie maleńkich kropelek farby.
W pistoletach lakierniczych ciśnienie jest wytwarzane przez kompresor, który następnie wypycha z pistoletu lakier. Zastosowana w urządzeniu specjalna dysza rozpyla preparat w formie mgiełki. Dzięki temu lakier może być rozprowadzany po powierzchni bardzo cienkimi warstwami, co minimalizuje ryzyko pojawienia się nieestetycznych zacieków.
Choć metoda działania preparatów w jednorazowych puszkach jest taka sama jak pistoletów lakierniczych, te drugie są na dłuższą metę znacznie bardziej ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu. Pistolet lakierniczy wyposażony jest w specjalny zbiornik do wielokrotnego napełniania. Jeśli lakier się skończy, wystarczy po prostu uzupełnić preparat, dolewając go do zbiorniczka.
Jakie są rodzaje pistoletów lakierniczych?
Ze względu na parametry techniczne oraz sposób pracy pistoletów lakierniczych, możemy je podzielić na dwa rodzaje.
Są to:
- pistolety lakiernicze niskociśnieniowe, które oznacza się skrótem HVLP;
- pistolety lakiernicze wysokociśnieniowe, oznaczane symbolem HV.
Niskociśnieniowe pistolety świetnie sprawdzą się podczas malowania niewielkich powierzchni. Pistolet niskociśnieniowy rozpyla duże ilości farby dzięki zastosowaniu dyszy o dużej ilości otworów. Malowanie pistoletem niskociśnieniowym jest więc znacznie szybsze niż pistoletem wysokociśnieniowym.
Minusem tego typu rozwiązania może być jednak fakt, że wraz ze zwiększoną przepustowością dyszy jednocześnie spada ciśnienie pracy urządzenia, co może powodować zmniejszenie efektywności malowania.
Pistolety wysokociśnieniowe stosowane są najczęściej w profesjonalnych warsztatach lakierniczych, w których nierzadko malowane są całe samochody.
Pistolety wysokociśnieniowe rozpylają mniej farby, więc sam proces malowania może się wydłużyć, jednak zastosowana w nich dysza rozprowadza preparat pod bardzo wysokim ciśnieniem, co znacznie zwiększa efektywność lakierowania.
Czy budowa pistoletów lakierniczych ma znaczenie?
Choć zasada działania pistoletów lakierniczych wysoko- i niskociśnieniowych jest praktycznie ta sama, to budowa poszczególnych modeli może się różnić. Główną różnicą jest zamocowanie zbiorników na lakier. Pistolety lakiernicze mogą mieć zbiorniki zamocowane na górze lub na dole.
Zaletą górnego zbiornika jest przede wszystkim wydajność i komfort pracy urządzenia przy zastosowaniu niskiego ciśnienia. Minusem może być natomiast stosunkowo niewielka pojemność zbiornika.
Zbiorniki zamontowane na dole urządzenia są dużo większe i mogą pomieścić nawet 1 litr lakieru. Takie pojemniki stosuje się jednak najczęściej w profesjonalnych pistoletach działających pod wysokim ciśnieniem.