Kamizelka motocyklowa – alternatywa dla kurtek?

kamizelka motocyklowa

W sklepach spotkać można mnóstwo elementów garderoby przeznaczonej dla motocyklistów. Niektóre z nich są niezbędne do w pełni bezpiecznej jazdy, i trzeba o nie zadbać z maksymalną uwagą. Ważne jest zapewnienie sobie przede wszystkim odpowiedniej ochrony w razie upadków; odpowiada za to zwłaszcza odzież wierzchnia. W okresie letnim dużą popularnością cieszą się kamizelki motocyklowe. Warto jednak zastanowić się, czy same w sobie są one w stanie zapewnić należytą ochronę.

Kamizelka motocyklowa – najważniejsze cechy

Kamizelka motocyklowa różni się od kurtki głównie brakiem rękawów. Z jednej strony jest to jej zaleta, bowiem dzięki temu kamizelki są lżejsze i wygodniejsze – można to docenić szczególnie w upalne dni. Jednocześnie taki ubiór nigdy nie będzie w stanie zastąpić kurtki. W razie upadku kamizelka w żaden sposób nie uchroni rąk, co może doprowadzić do poważnych ran.

Nie oznacza to, że korzystanie z kamizelek w ogóle nie jest wskazane. Nie należy jednak traktować ich jako pełnoprawną odzież ochronną.

Kiedy warto jeździć w kamizelkach?

Kamizelkę motocyklową można założyć na krótsze trasy. Oczywiście, nawet niewielka przejażdżka niesie ze sobą ryzyko wypadku, jest ono jednak mniejsze, im krótsza jest trasa. Kamizelki dobrze sprawdzają się ponadto w upalne dni. Zawsze zapewniają lepszą ochronę niż jazda w samej koszulce, nawet jeśli nie chronią w pełni wszystkich części ciała. Są one przy tym lekkie i bardzo praktyczne, chociażby dzięki posiadaniu dodatkowych kieszeni. Kamizelki takie są ponadto produkowane z różnych materiałów, które dobrze sprawdzają się w odmiennych warunkach.

Comments are closed.